В периода юни-октомври 2021 година екипът на Фондация „П.У.Л.С.“ проведе фокус групи със специалисти от градовете Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Пазарджик, Перник, Русе, Кърджали и Самоков. Повече от 100 специалиста от различни структури – общини, областни администрации, социални услуги, ДСП, ОЗД, НПО, ОД на МВР и други се включиха във фокус групите и индивидуални интервюта.
Фокус групите са част от Национален мониторинг на политики и институционални практики във връзка с домашното насилие и насилието, основано на пола
Мониторинговата методология е разработена от екип на Центъра за изследване на демокрацията, а екип на Фондация „П.У.Л.С.“ проведе пилотното прилагане на методиката в България.
Участниците във фокус групите имаха възможност да споделят за своя опит в областта на подкрепата на пострадали от домашно насилие, да оценят съществуващите политики и институционални практики във връзка с домашното насилие и насилието по полов признак в България.
В резултат от проведеното проучване ще бъде изготвен доклад с оценка и мониторинг на политическата, правната и институционална рамка в България; както и препоръки за подобряване на политиките във връзка с домашното насилие и насилието, основано на пола.
Очаква се докладът да бъде готов в началото на 2022 година.
Проект "Разработване на мониторингова методология и провеждане на национален мониторинг на политики и институционални практики във връзка с домашното насилие и насилието, основано на пола в България" се се изпълнява с финансова подкрепа предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП.
Координатор на проекта е Фондация „П.У.Л.С.“, България в партньорство с Център за изследване на демокрацията, България и Академия по правата на човека, Норвегия
Основна цел на проекта е да се направи оценка на съществуващи политики и институционални практики в сферата на домашното насилие и насилието основано на пола, с крайна цел тяхното по-ефективно доразвиване, оптимизиране, както и да се създадат инструменти за регулярно бъдещо използване от съответните заинтересовани страни, в насока политическо и социално развитие.