Как законът защитава пострадалите от насилие
„Домашно насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо насилие, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършено спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство. Домашно насилие, извършено в присъствието на дете, се счита за психическо и емоционално насилие и върху него” (чл.2 от ЗЗДН).
Векове наред е налагано патриархалното схващане за неравноправие на основа пол и възраст.
Домашното насилие нарушава правата на човека със сериозни последици за жертвите и за обществото като цяло. Обикновено жертвите на домашно насилие не говорят от страх, от срам, от унижение. Това остава скрито в домовете между четирите страни, а страдат всички.
Домашното насилие се проявява във всички нива на обществото и във всички общества по целия свят. А формите на домашно насилие са безкрайни.
Крайният резултат от насилието е, че пострадалият от домашно насилие е с осакатена, непълноценна вътрешна сигурност. За преживелия насилие светът е по-враждебно и несигурно място отколкото за всеки друг.
…И въпреки всички страдания, пострадалите от насилие живеят с надеждата, че утре всичко ще се промени!!!
Реалността за съжаление е друга…
“Запознах се със съпруга си през 2010г. и от тогава започва моята любовна история.
За мен той бе мъж мечта – красив, интелигентен, можеше да прави всичко, бе грижовен, изслушваше ме и ме подкрепяше. Така постепенно ме „спечели”, като тогава не знаех в какъв кошмар ще попадна.
След като сключихме граждански брак съпругът ми много се промени. Започна да се държи с мен като със „собственост”, а живота ми се изпълни с постоянни скандали и побоища, както и психическо и емоционално насилие, което обичайно беше провокирано от неговия характер, който се оказа избухлив, нервен и ревнив – характер, който обичайно бе в пъти по-нараняващ и разрушителен, когато злоупотребяваше с алкохол.
Отначало тормоза беше поносим, но с годините ставаше все по-зле- шамари, разбит нос, счупен пръст...
Имаше моменти, когато след инцидент обстановката се нормализира, но скоро след това отново започват обвиненията към мен… за всичко: ако кажа нещо или взема отношение - защо говоря, а ако мълча - защо мълча…Упреква ме, че съм виновна за неговите провали. Непрекъснато ми повтаря, че „живота ми зависи само от него, поради което и нямам право да изразявам мнение”. При което и ограничаваше моята свобода, както и определяше как да живея в „неговия дом”.
Когато се противях на този начин на живот, той ставаше силно агресивен и циничен и започваше да ме бие. Държеше ме в изолация, ограничаваше контактите с близките ми, поради което и не можех да търся помощ и съдействие. Не ми разрешаваше и да работя.
Аз преглъщах ограниченията и лишенията, като си мислех, че с времето той ще се промени. Много исках да имаме деца, като се надявах ще стане по-отговорен и ще започне да се грижи за семейството ни.
Очакванията ми обаче не се оправдаха. Обидите и цинизмите, които изливаше по мой адрес станаха част от ежедневието ми, като не се съобразяваше какво и пред кого говори. А най-лошото е, че скандалите ставаха пред децата ни – две прекрасни малки деца, които от нулева възраст ставаха постоянни свидетели на насилието, както и преки жертви.
Така, попаднах в омагьосан кръг, от който не можех да изляза…
Грижех се за невръстните деца, бях икономически зависима от съпруга си и нямах на кого, а и не смеех на никого да кажа какъв е живота ни.
Въпреки че виждах как връзката ни се разпада заради социалната изолация, икономическата зависимост и ниската възраст на децата,, години наред търпях насилието върху мен, от което страдаха и децата, тъй като ставаха свидетели.
Този кошмар продължи до средата на 2020 година, когато след пореден побой и изнасилване пред очите на децата ми, успях да избягам и да се обадя на 112 и да потърся помощ…
След този инцидент полицията ни защити, като ни насочи към услуга, за да бъдем в защитена среда.
Години наред бях ЖЕРТВА НА ДОМАШНО НАСИЛИЕ.
Живях под страх, в несигурност и постоянно напрежение. Децата ни виждаха и разбираха какво се случва у дома, при което се страхуваха от баща си. А след последните инциденти аз съм объркана и незащитена, чувствам себе си, децата си и близките си под постоянна заплаха от страна на съпруга ми.
Години наред ми е посягал физически, живях в постоянно психическо и емоционално насилие, но при последния инцидент аз успях да избягам, с което спасих себе си и децата си.
Страхувам се, че нарастващата агресия от страна на съпруга ми ще ескалира и може да се стигне до необратими последици.
Ето защо и след последния акт на насилие, бях решена да потърся надлежна помощ и защита по реда на ЗЗДН, тъй като това положение повече не се издържа.“
/ историята на пострадало от домашно насилие лице/
Ако някога сте били удряни, наранявани физически или заплашвани с нараняване от партньора ви, когато той е бил ядосан.
Ако вашият живот, здраве и лична свобода се намират в опасност.
Ако са налице данни за пряка и непосредствена опасност за живота и психическото здраве на вас и вашите деца
Ако се питате дали се страхувате да се приберете вкъщи, защото може да бъдете наранени…
Ако отговорът е “ДА“, то вие сте били жертва на домашно насилие и е време да предприемете мерки, за да заживеете нормално и спокойно.
Време е да организирате живота си без притеснения и страх, че ще бъдете принудени да правите неща и да живеете по начин,който не желаете.
Законът може да защити както вас, така и децата ви!
Все повече мерки се предприемат в областта на правото, съдебната система, правоприлагането, образованието, здравеопазването, както и се извършват редица други действия, свързани с предоставянето на услуги, които в значителна степен се стремят да поправят или поне да облекчат вредните последици от насилието.
Взаимната координация и общите действия на съд, полиция, неправителствени организации, местната власт и социални служби може да ви осигури ефективна и бърза защита от домашното насилие.
Ако сте пострадали от ДОМАШНО НАСИЛИЕ – при упражняването на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, може да получите ПОМОЩ и ЗАКРИЛА, като Ви предоставяме информация за следното:
- Законът за защита от домашното насилие делегира правомощия и задължение на ДЪРЖАВАТА да създаде условия за изпълнението на програми за превенция и защита от домашно насилие и програми, осигуряващи помощ на пострадалите лица(Чл. 6. (1) от ЗЗДН).
- Когато има непосредствена опасност за живота и здравето на пострадалото лице, ПОЛИЦИЯТА е тази, към която първо се обръща жертвата за помощ, като позвъни на тел. 166 или 112).
Полицията е длъжна при всеки случай на домашно насилие незабавно да се отзове на сигнала, като предприеме необходимите мерки за осигуряване на безопасността на пострадалото лице и за обезпечаване на неговото здраве и живот.
Полицията запознава пострадалия с произтичащите от Закона за защита от домашното насилие и Наказателния кодекс правомощия, свързани с подаване на молба до Районния съд за предприемане на мерки за защита по реда на ЗЗДН, както и да уведоми пострадалото лице за възможността за ползва социални услуги в общността –кризисен център и рехабилитационни програми, предоставяни от доставчици на такива услуги;
- При случаи на ДОМАШНО НАСИЛИЕ, СЪДЪТ предоставя СЪДЕБНА ЗАЩИТА чрез прилагането на МЕРКИ, съгл. ЗЗДН, като в срок до един месец от акта на домашно насилие, пострадалото лице подава молба до районния съд по постоянния или настоящия адрес с искане за налагане мерки за защита.
ПРИ ПОСТЪПИЛА МОЛБА СЪГЛ. ЧЛ. 4 АЛ.1 ОТ ЗЗДН , КОМПЕТЕНТНИЯТ СЪД: насрочва открито съдебно заседание в срок не по-късно от един месец, като указва на страните задължението им за представяне на доказателства;
Когато са налице данни за пряка и непосредствена опасност за живота или здравето на пострадалото лице, СЪДЪТ в закрито заседание без призоваване на страните издава Заповед за незабавна защита в срок до 24 часа от получаването на молбата или искането;
- АДВОКАТЪТ предоставя правна помощ, която включва устни и писмени консултации и становища по въпроси на правото. Той изготвя всякакви книжа - молби, тъжби, жалби и др., свързани с възложената от клиента работа. Адвокатът защитава правата и законните интереси на пострадалото лице пред органите на съдебната власт, административните органи и служби, както и пред физически и юридически лица.
- ДИРЕКЦИЯ „СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ”: незабавно уведомяват органите на МВР за извършено домашно насилие, ако пострадалото лице преди това не се е обърнало към органите на реда. Тя следи за правилното изпълнение и ненарушаването на издадена Заповед за Защита. Изготвя протоколи, доклади и други актове, които имат доказателствен характер в производствата по дела, образувани по ЗЗДН
Директорът на Д „СП” издава Заповед за ползване на подходяща социална услуга за лица и деца, пострадали от домашно насилие.
- БЪРЗА ПОМОЩ/ ЦЕНТЪР ЗА СПЕШНА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ: Оказва първа помощ на пострадалото лице и го хоспитализира;
- СЪДЕБНИЯТ ЛЕКАР издава медицинско удостоверение, в което са констатирани травмите и следите от насилие на пострадалото лице, като медицинското удостоверение има доказателствен характер в съдебния процес по дела, образувани по ЗЗДН.
- ЛИЧНИЯТ ЛЕКАР: „По искане на пострадалото лице, всеки лекар е длъжен да издаде документ, в който писмено да удостовери констатираните от него увреждания или следи на насилие” / чл.4 (3) от ЗЗДН /
- НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ, РАБОТЕЩИ С ХОРА, ПОСТРАДАЛИ ОТ НАСИЛИЕ: предоставя психологическо и юридическо консултиране за преодоляване на психичната травма и защита правата на пострадалия. Осигурява социално посредничество за осъществяване на връзки с други институции / здравни заведения, полиция, прокуратура, съд и пр./, настаняване в подслон; При оценка на риска се предоставя защитено жилище/кризисен център, осигуряващо 24-часова защита.
Някои неправителствени организации, като Фондация “П.У.Л.С.“ предоставят 24-часова консултативна телефонна линия за хора, пострадали от насилие, която предоставя емоционална подкрепа, изграждане на план за сигурност и действие и информация за други служби и програми в помощ на пострадалите от насилие.
- Фондация „Позитивни умения на личността в социума /„П.У.Л.С”/ (http://pulsfoundation.org); тел: 076/60-10-10; 076/60-33-60; Адрес: Перник, 2300, ул. „Средец” 2, Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Приложение: Молба до съда по ЗЗДН
Материалът е публикуван в рамките проект „Център за превенция и рехабилитация на хора, пострадали и извършители на домашно насилие, и интеграцията им в семейството и обществото.“ който се реализира с договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ с рег. № 93-00-161/20/08.06.2020, сключен с Министерство на правосъдието.
Фото: Яна Пенева